Domů Letiště světa Asie Singapur, letiště Changi

Singapur, letiště Changi

Zde se dozvíte bližší informace o vybavení, saloncích, wifi a dalších službách na letišti Changi v Singapuru. Kromě toho uvádíme také několik tipů na hotely pro případ, že byste nechtěli spát přímo na letišti.

 

Průvodce letištěm Changi v Singapuru (SIN)

V tomto informačním textu budeme mluvit o místech, jako je „veřejná část“ a „tranzitní prostor“. Veřejná část leží v terminálu před bezpečnostní kontrolou. Tranzitní prostor se nachází v části terminálu, do které se dostanete jen přes bezpečnostní kontrolu

 

Letištní salonky:

Pokud cestujete ekonomickou třídou, do salonků na letišti Changi v Singapuru se můžete dostat buď zakoupením jednorázového vstupu, anebo prostřednictvím členského programu. Na stránkách jednotlivých salonků se dozvíte další podrobnosti, jako je jejich vybavení, otvírací doba a vstup – poplatek nebo informace o členství).

–          Skyview Lounge SIN – umístění: terminál 1, tranzitní prostor, úroveň mezipatra, u bran D30 a D40; k dispozici jsou sprchy; otevřen nonstop; vstup: placení u vchodu, rezervace online 25 GBP, Priority Pass

–          The Green Market SIN – umístění: terminál 2, tranzitní prostor, tranzitní centrum jih, úroveň 3; otevřen: 6-1 hod.; vstup: placení u vchodu, rezervace online 25 GBP, Priority Pass

–          Ambassador Transit Lounge 2 SIN – umístění: terminál 2, tranzitní prostor, odletová tranzitní hala, úroveň mezipatra (úroveň 3); k dispozici jsou sprchy; otevřen nonstop; vstup: placení u vchodu, rezervace online 20 GBP, Priority Pass

–          Ambassador Transit Lounge 3 SIN – umístění: terminál 3, severní tranzitní centrum, úroveň mezipatra (úroveň 3); k dispozici jsou sprchy; otevřen nonstop; vstup: placení u vchodu, rezervace online 20 GBP, Priority Pass

–          Rainforest Lounge SIN – umístění: terminál 1, tranzitní prostor, tranzitní centrum západ, úroveň 3, u brány C1; k dispozici jsou sprchy; otevřen nonstop; vstup: placení u vchodu

–          The Haven by JetQuay SIN – umístění: terminál 3, veřejná část, přílety; k dispozici jsou sprchy a místnosti na spaní; otevřen nonstop; vstup: placení u vchodu (od 20 SGD výše), rezervace online 22 GBP, Priority Pass

–          Airport Wellness Oasis SIN – umístění: terminál 1, tranzitní prostor, u brány D41; otevřen nonstop; vstup: placení u vchodu, rezervace online 28 GBP, Priority Pass

Kromě toho se v terminálech nacházejí „odpočinkové části“, které mohou zdarma využít všichni cestující. Najdete zde speciálně navržená „spací křesla“, která jsou kožená s opěrkami pro hlavu a pro nohy; nacházejí se na těchto místech:

–          terminál 1 – centrální ostrůvky s okny, tranzitní centrum západ, úroveň 2

–          terminál 1 – centrální ostrůvky s okny, tranzitní centrum východ, úroveň 2

–          terminál 2 – Svatostánek, naproti bráně E5, tranzitní centrum sever, úroveň 2

–          terminál 2 – salonek Oasis, u brány E11, tranzitní centrum sever, úroveň 2

–          terminál 3 – u Hard Rock Cafe, tranzitní centrum sever, úroveň 2

–          terminál 3 – u Globálního vracení daně, tranzitní centrum jih, úroveň 2

Singapore

Wifi a internet

Na letišti Changi v Singapuru je k dispozici wifi připojení zdarma. Má rychlost až 1 Mbps a připojit se můžete k síti „Wireless@SG“.

Ještě rychlejší připojení (až 2 Mbps) je možné prostřednictvím Starhub Premium WiFi Services. Připojit se tu můžete k síti „Starhub“ a vytočit *9434 (*WIFI), abyste získali přístupové heslo.

Po celém letišti se nachází více jak 500 internetových stanic.

 

Letištní hotely

Pokud byste nechtěli přespat přímo na letišti, v jeho areálu i v okolí najdete tyto hotely:

–          Ambassador Transit Hotel – terminál 1 – tranzitní centrum východ, úroveň 3

–          Ambassador Transit Hotel – terminál 2 – tranzitní centrum jih, úroveň 3

–          Ambassador Transit Hotel – terminál 3 – tranzitní centrum sever, mezipatro, úroveň 3; hotel nabízí denní místnosti po 3 hodinách a jejich násobcích; POKUD SE CHCETE DOSTAT K TRANZITNÍM HOTELŮM, NESMÍTE PROJÍT CELNICÍ!

–          Crowne Plaza – spojen s terminálem 3 krytými chodbami; přístup z T1 a T2 je přes „automatizovaný systém pohybu lidí“ (dopravníky) a z T3 přes spojovací most; denní místnosti jsou k dispozici od 11 do 19 hod.

Další hotely naleznete zde: Singapur hotely

 

Otvírací doba letiště

otevřeno nonstop

 

Doprava na letiště

–          taxi – jízda do města stojí 18-38 SGD, taxíky odjíždějí z úrovně příletů

–          veřejné autobusy – linka č. 36 jezdí do města a odjíždí zpod T1, T2 a T3; doba provozu: 6-24 hod.; jízdné: 2 SGD

–          vlaky – stanice „Changi Airport MRT Station“ se nacházejí v T2 a v T3; doba provozu: 5,30-23,18 hod.; jízdné: 2,70 SGD

–          kyvadlová doprava, limuzíny a velké taxi jsou rovněž k dispozici; navštivte „Přepážku pozemní dopravy“

 

Doprava na letišti

Všechny 3 terminály letiště Changi jsou propojeny vlaky Skytrains, které jezdí jak v tranzitní, tak ve veřejné části letiště; intervaly: každých 1-4 minut mezi 5-2,30 hod.; doprava je zdarma.

Marina Bay Sands | Singapur

Marina Bay Sands | Singapur

 

Další služby a vybavení, co dělat během mezipřistání na letišti  

Bankomaty – nacházejí se ve všech terminálech v tranzitním prostoru i ve veřejné části, k dispozici jsou nonstop.

 

Úschovna zavazadel, skříňky – otevřeno nonstop; poplatky 1,07-8,56 SGD (za prvních 24 hodin), 2,14-10,70 SGD (za každých dalších 24 hodin); umístění:

terminál 1 – tranzitní prostor: odletová tranzitní hala, úroveň 2; úroveň 3 (před restaurací Saboten)

terminál 2 – tranzitní prostor: odletová tranzitní hala, úroveň 2; veřejná část: příletová hala sever, úroveň 1

terminál 3 – tranzitní prostor: odletová tranzitní hala sever, úroveň 2; odletová tranzitní hala jih, úroveň 2; centrální odletová tranzitní hala, úroveň 2; veřejná část, centrální příletová hala (úroveň 1)

 

Prohlídky města Singapuru – pokud jste v tranzitu a máte 5 a více hodin času do dalšího letu, můžete se přihlásit na dvouhodinovou prohlídku města, která je zdarma. Ověřte si nejprve, jestli budete k opuštění tranzitního prostoru potřebovat vízum. V nabídce jsou dva typy prohlídek: historická a „Světla velkoměsta“. Při historické prohlídce shlédnete obří vyhlídkové kolo „Singapore Flyer“, Zahrady u zálivu, přístaviště Marina Sands, divadlo Esplanade, Koloniální čtvrť, Čínské město, Malou Indii, Centrální obchodní čtvrť a na 15 minut se zastavíte v Merlion Parku;  prohlídky začínají v 9, 11,30, 14,30 a v 16 hod.. Prohlídka „Světla velkoměsta“ zavede návštěvníky na noční návštěvu Singapuru: uvidíte při ní Raffles Hotel, Finanční centrum Marina Bay, Bugis Village a na 15 minut se zastavíte na pobřežní promenádě Marina Bay; tyto prohlídky začínají vždy v 18,30 hod.. Přepážky pro objednávky prohlídek se nacházejí na těchto místech:

v terminálu 2 – u eskalátorů, severní přílety – imigrační kontrola; stanice vlaku Skytrain v tranzitním centru sever, úroveň 2; otevřeno: 7-15 hod.

v terminálu 3 – u dopravní haly B, cestovní centrum sever, úroveň 2

Kromě toho se další dvě přepážky nacházejí v příletových halách T2 a T3, kde si můžete za příplatek objednat také možnosti návštěvy města.

stažený soubor

Směnárny – směnárenské přepážky otevřené nonstop jsou umístěny v tranzitním prostoru i ve veřejné části T1, T2 a  T3.

 

Informační přepážky/služby zákazníkům – k dispozici ve všech terminálech v tranzitním prostoru i ve veřejné části.

 

Rodinné služby – rodiče cestující s malými dětmi na letišti naleznou celkem 24 „pokojů pro péči o dítě“ rozmístěných ve všech 3 terminálech, většina z nich však je v T3; v pokojích je k dispozici tekoucí teplá voda a soukromí, abyste se mohli o své dítě postarat.

 

Jídlo a pití – následující prodejny a podniky mají denně otevřeno nonstop:

v terminálu 1: 7-Eleven (odletová tranzitní hala západ, úroveň 2) • Cheers (spojovací tunel u parkoviště, veřejná část)

v terminálu 2: 7-Eleven (odletová tranzitní hala jih, úroveň 3) • Cheers (odletová registrační hala, veřejná část)

v terminálu 3: Cheers (příletová hala, úroveň 1, veřejná část) • Cheers (odletová tranzitní hala sever, úroveň 3)

 

Zahrady

terminál 1 – Kaktusová zahrada na střeše představí více jak 40 druhů kaktusů (tranzitní centrum, úroveň 3)

terminál 2 – Bambusová zahrada/Pás (tranzitní centrum, úroveň 2); Kapradinová zahrada a jezírko s okrasnými kapry (tranzitní centrum, úroveň 2)

terminál 2 – Orchideová zahrada a jezírko s okrasnými kapry – uvidíte zde vzácné orchideje a jejich křížence (tranzitní centrum, úroveň 2)

terminál 2 – Slunečnicová a světelná zahrada – na této střešní zahradě uvidíte přes 500 zářivě žlutých květin (tranzitní centrum, úroveň 3)

terminál 2 – Zahrada kouzel – interaktivní zahrada, která ožívá světlem a zvukem (tranzitní centrum, úroveň 2)

terminál 3 – Motýlí zahrada – v této oblíbené zahradě můžete nahlédnout do životního cyklu motýlů (tranzitní centrum, úroveň 2)

 

Modlitebny

terminál 1 – tranzitní prostor (pod branou holdroom C1 v příletové hale západ)

terminál 2 – tranzitní prostor (odletová tranzitní hala sever, úroveň 2, u brány E, za Aldo)

terminál 3 – tranzitní prostor (odletová tranzitní hala jih, úroveň 2, za Mont Blanc)

 

Odpočinkové části – pokud letištěm pouze procházíte a zdržíte se jen pár hodin, takže nebudete potřebovat pokoj v tranzitním hotelu, odpočinout a vyspat se kratší dobu můžete v některé ze 6 odpočinkových a relaxačních částí, které nabízejí speciální spací křesla; umístění je uvedeno výše v sekci letištních salonků.

 

Sprchy

terminál 1 – v salonku Rainforest Lounge (tranzitní centrum západ, úroveň 3); rybí lázně & reflexologie (brána 41, za Starbucks); bazén (tranzitní centrum východ, úroveň 3)

terminál 2 – v salonku Plaza Premium Lounge (tranzitní centrum jih, úroveň 3)

terminál 3 – v salonku Ambassador Transit Lounge (tranzitní centrum, úroveň 3)

 

Bazén – cestující, kteří se ubytují v Ambassador Hotelu (vizte výše) mají přístup do bazénu zdarma. Cestující, kteří nejsou hosty hotelu, mohou využít bazén, vířivku a sprchy za poplatek 14 SGD; nachází se v terminálu 1 u tranzitního hotelu (tranzitní centrum východ, úroveň 3); otevřen denně 7-23 hod.

 

Kouření

terminál 1 – tranzitní prostor: odletová tranzitní hala západ (úroveň 3 v Kaktusové zahradě; úroveň 2 na venkovní terase); odletová tranzitní hala východ (úroveň 2 u brány D36; úroveň 2 u brány C16)

terminál 2 – tranzitní prostor: odletová tranzitní hala sever (úroveň 2, vedle  Harry’s Baru naproti dětské hrací ploše; za Sunglass Hut; úroveň 3 – ve Slunečnicové zahradě)

terminál 3 – tranzitní prostor: odletová tranzitní hala sever (úroveň 2, u Singapore Straits Baru); odletová tranzitní hala jih (úroveň 2, vedle salonku Tiger Signature Lounge; na venkovní zahradní terase); odletová tranzitní hala (úroveň 2, venkovní prostor pro kouření, naproti bráně B10; úroveň 2, venkovní prostor pro kouření, naproti bráně 10; úroveň 3 – venkovní prostor pro kouření je vedle salonku Silver Kris Lounge)

Singapore

Zábava – jak strávit čas na letišti

Letecká galerie – zóna s interaktivní expozicí, jež zaujme malé i velké; jedna z expozic se skládá z 600 miniaturních letadélek zavěšených ze stropu, což má umožnit návštěvníkům představu o každodenním počtu letů na letišti Changi; z vyhlídkové galerie navíc uvidíte letadla na ploše; umístění: terminál 3, veřejná část; vstup zdarma

Asijské ikony – interaktivní umělecké centrum – prohlédněte si, dotkněte se a očichejte si vůni tajemných předmětů a vyfoťte se s asijským porcelánem v nadživotní velikosti; umístění: terminál 2, odletová tranzitní hala, úroveň 2, u stanice Skytrain

Dětské hrací plochy – nacházejí se zde celkem 4 hrací plochy pro děti od 1 do 12 let; umístění: terminál 1, odletová tranzitní hala západ, úroveň 3; terminál 2; terminál 3, centrální odletová tranzitní hala, úroveň 2, vedle salonku SATS Special Service Lounge; terminál 3, odletová tranzitní hala jih, úroveň 2, u holdroom A16-A20

Dětské hřiště „pod baldachýnem“ – jedná se o první kryté dětské hřiště s tematikou lesa nacházející se na letišti a je určeno pro děti od 18 měsíců do 12 let; umístění: terminál 1, vyhlídková galerie, úroveň 3; otevřeno 10-22,30 hod.; vstupné: 6 SGD za každých 30 minut

Zábavní terasa – dává cestujícím v tranzitu příležitost si vyzkoušet práci ve zvukovém studiu, vytvářet hudební mixy v Jam Studiu, zahrát si zdarma video hry na XBox Kinect a XBox360 v místnostech s playstationy, poslouchat relaxační hudbu a přitom posedět v pohodlném křesle s vestavěnými reproduktory, sledovat klipy v MTV kabině nebo filmy v kinosále – to vše zdarma; umístění: terminál 2, odletová tranzitní hala, úroveň 3, vedle Slunečnicové zahrady

3D zážitková zóna – podívejte se na nejnovější obsah a 3D hry; najdete zde velkoformátové obrazovky, 3D televizory, internetové kiosky k dispozici zdarma, herní stanice pro 3D hry, křesla s vestavěnými reproduktory a další atrakce.

Zonex – nabízí PC hry a videohry pro malé i velké; umístění: terminál 3, veřejná část; otevřeno: 10-23 hod.

Tobogan v T3 – nejvyšší (suchý) tobogan světa se nachází právě na letiště Changi; umístění: terminál 3, příletová hala (úroveň 1), veřejná část; otevřeno: 12-22,30 hod.

Kinosály – mezi lety se zde můžete podívat na film, vstup je zdarma; kinosály v T2 a v T3 jsou podle některých zpráv ideálním místem pro relaxaci; otevřeno nonstop; umístění:

v terminálu 1 – vedle restaurací, tranzitní centrum východ, úroveň 3

v terminálu 2 – u Slunečnicové zahrady, tranzitní centrum jih, úroveň 3

v terminálu 3 – u salonku Ambassador Transit Lounge, tranzitní centrum sever, úroveň 3

Živá hudba – živá akustická vystoupení se konají v O’Leary Sportsbar & Grill (terminál 2, odletová tranzitní hala – střed, úroveň 2; otevřen 7-22 hod.), a v Singapore Straits Baru (terminál 3, odletová tranzitní hala sever, úroveň 2; otevřen 6-21 hod.)

Společenský strom – v roce zřídilo letiště Changi tzv. „Společenský strom“, novou interaktivní atrakci, která umožňuje cestujícím ihned sdílet své fotky a videa se zážitky z cest a při příští návštěvě letiště si je zase vyzvednout

Dřevotisk – dřevotisk byl v Singapuru oblíbenou uměleckou formou v 50. a 60. letech 20. století a zde si ho můžete vyzkoušet sami; umístění: terminál 3, sklep a tranzitní část

 

Podobné články