Domů Letiště světa New York City, letiště J. F. Kennedyho

New York City, letiště J. F. Kennedyho

Zde se dozvíte bližší informace o vybavení, saloncích, wifi a dalších službách na letišti JFK v New York City. Kromě toho uvádíme také několik tipů na hotely pro případ, že byste nechtěli spát přímo na letišti.

 

Průvodce letištěm JFK v New York City (JFK)

V tomto informačním textu budeme mluvit o místech, jako je „veřejná část“ a „tranzitní prostor“. Veřejná část leží v terminálu před bezpečnostní kontrolou. Tranzitní prostor se nachází v části terminálu, do které se dostanete jen přes bezpečnostní kontrolu.

 

Letištní salonky:

Pokud cestujete ekonomickou třídou, do salonků na letišti JFK v New York City se můžete dostat buď zakoupením jednorázového vstupu, anebo prostřednictvím členského programu. Na stránkách jednotlivých salonků se dozvíte další podrobnosti, jako je jejich vybavení, otvírací doba a vstup – poplatek nebo informace o členství).

–          Airspace Lounge JFK – umístění: terminál 5, tranzitní prostor, brána 24; vstup: placení u vchodu 25 USD

–          American Admiral’s Club mezinárodní JFK – umístění: terminál 8, mezinárodní odlety, tranzitní prostor, Hala B, úroveň mezipatra; vstup: placení u vchodu 50 USD, členství v Admiral’s Club

–          American Admiral’s Club domácí JFK – umístění: terminál 8, domácí odlety, tranzitní prostor, vzdálená hala C, III. patro, naproti bráně 42; vstup: placení u vchodu 50 USD, členství v Admiral’s Club

–          Delta Sky Club 2 JFK – umístění: terminál 2, tranzitní prostor, úroveň mezipatra, vstup: placení u vchodu 50 USD, členství v Delta Sky Club

–          Delta Sky Club 4 JFK – umístění: terminál 4, tranzitní prostor, Hala B u brány 31; vstup: placení u vchodu 50 USD, členství v Delta Sky Club

–          United Club JFK – umístění: terminál 7, tranzitní prostor, nad branami 7 a 8; vstup: placení u vchodu 50 USD, Priority Pass, členství v United Club

Další letištní salonky, které jsou přístupné na základě členství:

–          KAL Business Class Lounge JFK – umístění: terminál 1, tranzitní prostor, brána 3; k dispozici jsou sprchy; otevřen: 14-20,30 hod.; vstup: Priority Pass

–          Wingtips Lounge JFK – umístění: terminál 4, tranzitní prostor; vstup: Priority Pass

Kromě toho se zde nachází armádní salonek USO Center pro členy armády a jejich rodiny; v salonku najdete možnosti zábavy, jídlo a bezplatné wifi; umístění: terminál 5, naproti zavazadlovému dopravníku č. 2; otevřeno: 5-23 hod.

 

Wifi a internet

Na letišti JFK v New York City je k dispozici wifi připojení ve veřejných částech většiny terminálů i v tranzitním prostoru. Můžete si zakoupit připojení na omezenou dobu za 4,95 USD nebo „jednodenní vstup“ s neomezeným přístupem k internetu na 24 hodin za 7,95 USD. Bezdrátové připojení poskytuje Boingo.

Podle zpráv cestujících poskytuje wifi zdarma také Jet Blue v terminálu 5.

 

Letištní hotely

Pokud byste nechtěli přespat na letišti, v jeho blízkosti najdete tyto hotely s kyvadlovou dopravou zdarma:

–          Hampton Inn – kyvadlová doprava jezdí na vyžádání

–          Courtyard by Marriott – kyvadlová doprava jezdí na vyžádání, objednávejte letištním telefonem

–          Fairfield Inn – kyvadlová doprava jezdí na vyžádání

–          Další hotely naleznete zde: New York City hotely – letiště JFK

 

Otvírací doba letiště

otevřeno nonstop

nyc1

Doprava na letiště: 

Veřejná doprava: 

Vlaky AirTrain

Vlaky AirTrain představují nejjednodušší způsob cestování na letiště JFK i v jeho areálu. Vlaky spojují letiště s dopravou MTA New York City Transit, s metrem, s autobusy i s dráhou Long Island Rail Road, takže jsou nenákladným způsobem dopravy na nejdůležitější místa v New Yorku a v New Jersey.

V areálu letiště JFK – vlaky AirTrain zastavují na mnoha místech na letišti: v terminálech aerolinií, na parkovištích, na zastávkách hotelové kyvadlové dopravy a u půjčoven aut; doprava jezdí 24 hodin denně, 365 dní v roce a je bezplatná.

Na letiště JFK nebo z něj – doprava na letiště nebo z letiště pomocí vlaků AirTrain je rychlá a jednoduchá; dráhou Long Island Rail Road se dostanete na stanici Penn Station na Manhattanu za 35 minut, zatímco metrem to do do většiny částí NYC trvá asi hodinu.

Cestování z letiště JFK – můžete si vybrat z řady spojů před stanici Jamaica Station do centra New Yorku a na horní Manhattan nebo na stanici Howard Beach Station pod Západní 14. Ulicí.

Cestování na letiště JFK – opět máte na výběr z řady možností, buď vlakem nebo metrem přes Financial District (Finanční čtvrť), centrum Manhattanu a stanici Penn Station.

Autobusy

Doprava na letiště JFK probíhá po třech trasách newyorských městských autobusů, které spojují letiště JFK s okolnímo oblastmi. Jejich zastávka přiléhá k terminálu 5 a můžete se sem dostat vlakem AirTrain (který jezdí v rámci letiště zdarma) – stanice v terminálu 5/6; jízdné je 2,50 USD.

Kyvadlové autobusy a sdílená velká vozidla (dodávky)

Společnost NYC Airporter provozuje dopravu autobusy Express mezi letištěm JFK, nádražím Grand Central Station (41. ulice mezi Lexington Avenue a 3. Avenue), Penn Station (Západní 33. ulice mezi 6. a 7. Avenue vedle Sbarro’s Pizzeria) a autobusovým terminálem Port Authority (42. ulice mezi 8. a 9. Avenue). Ve vozidlech je k dispozici wifi připojení zdarma. Pokud přiletíte na letiště JFK a nebudete mít lístek zakoupený předem online, můžete si ho koupit u přepážky společnosti v Centru pozemní dopravy „Ground Transportation Welcome Center“ nebo u obchodního agenta u výdeje zavazadel. Autobusy odjíždí ze všech terminálů. Bezplatné velké vozidlo (dodávku) mohou mít k dispozici cestující, kteří se ubytovali v některém z hotelů ve středu města mezi 23. a 63. ulicí. Doba provozu je 5-23,30 hod., interval – každých 20-30 minut, doba jízdy – 90 minut, jízdné – 16 USD na osobu (jednosměrně) nebo 32 USD na osobu (tam a zpět); cena při zakoupení online: 30 USD na osobu (tam a zpět). Další informace získáte a rezervovat si lístky můžete na stránkách: NYC Airporter

Kromě toho je zde k dispozici řada sdílených velkých vozidel (dodávek), které Vás odvezou přímo do Vašeho hotelu. Objednat si je můžete v centru „Port Authority Welcome Center“, které se nachází na úrovni příletů každého z terminálů.

 

Taxi

Odmítejte nabídky dopravy od úředníků v terminálu, protože to je nelegální a oni tím mohou přijít o licenci i pojištění. Informace o pozemní dopravě získáte v centru „Port Authority Welcome Center“ v příletové části každého terminálu, kde Vám bude k dispozici uniformovaný personál.

V jiném případě můžete zamířit přímo na stanoviště taxi před každým z terminálů, což je další možnost bezpečné a legální dopravy.

Ignorujte neuniformované lidi, kteří Vám budou nabízet pomoc se zavazadly. Podívejte se po uniformovaném nosiči (portýrovi) nebo po zaměstnanci letiště, aby Vám se zavazadly pomohl. V případě stížnosti na taxi službu nebo ztráty zavazadla volejte č. 311.

Paušální tarif za jízdu z letiště JFK na Manhattan (bez mýtného a spropitného) je 52 USD, což by měl odrážet taxametr i účtenka.

Půjčovny aut

Na úrovni příletů každého terminálu (obvykle u zavazadlového dopravníku) je buď přepážka půjčovní společnosti, anebo letištní telefon s kontakty na ověřené půjčovní společnosti.

 

Doprava na letišti: 

Vlaky AirTrain propojují všech 7 terminálů letiště JFK a poskytují cestujícím spojení s newyorským metrem a s železnicí Long Island Rail Road; v areálu letiště je doprava zdarma (poplatek 5 USD se platí, pokud jedete na spojení metra nebo dráhy Long Island Rail Road); v provozu je nonstop.

 

Hodnocení terminálů

Podmínky a vybavení jednotlivých terminálu se liší. V současnosti získává nejlepší hodnocení terminál 5. Zde přinášíme shrnutí poznatků cestujících:

Terminál 1 – pokud byste v některém z terminálů museli dlouho čekat, doporučuje se jet bezplatným vlakem AirTrain do terminálu 1 a projít se po food courtu na horní úrovni. Můžete si zde dát něco k jídlu a přitom pozorovat přistávající a vzlétající letadla. Mezi restauracemi najdete Starbucks, McDonalds, Wok and Roll, Greenvich Village Bistro, Sbarro, Hot Dog NY Coffee, Jikli (japonská kuchyně). Je to největší food court ve veřejné části ze všech terminálů na letišti, jsou zde sedadla a prostor je příjemný a světlý. Ve food courtu a na úrovni příletů se nacházejí nabíjecí stanice. Na úrovni příletů najdete 4 dlouhé lavice, avšak bývá zde zima, takže si vezměte teplé oblečení.

Terminál 2 – příletová část je velmi malá, jen s několika sedadly a se Starbucks. Na úrovni příletů se nachází 1 lavice a dalších 5 lavic na úrovni odletů. Tento terminál je vlastně dlouhý nekrytý chodník vedoucí ze stanice AirTrain, takže by bylo problematické, pokud byste tudy museli táhnout svá zavazadla v dešti či ve sněhu. Proto je lepší jít do terminálu 3 a odtud přejít pěšky do terminálu 2.

Terminál 4 – na úrovni příletů poletují ptáci. Místa k sezení jsou zde omezená a mnoho lidí čeká natažených na okenních parapetech. Stav sezení není lepší ani na úrovni odletů, opět zde lidé musí čekat na okenních parapetech. Kromě toho se zde nachází 4 nebo 5 modliteben pro různá náboženství. Probíhaly zde stavební práce, takže zde zřejmě přibude nový velký food court nebo nákupní centrum.

Terminál 5 – nejmodernější a nejčistější ze všech terminálů; v příletové části bývá vidět poletující ptáky, je zde však velmi chladno, takže si vezměte svetr. Mnoho lidí zde sedává na podlaze kolem zásuvek a nabíjí své mobily či notebooky.

Terminál 7 – v tomto terminálu se nachází spousta sedadel s vysokým opěradlem, avšak s opěrkami pro ruce. Některá z nich měla i malý psací stolek, ale žádnou elektrickou zásuvku poblíž. Je zde také velmi chladno, tak se na to připravte.

Terminál 8 – na úrovni odletů nebylo jediné místo k sezení s výjimkou ohrazeného místa pro invalidy, které střežil hlídač. Na úrovni příletů se nacházel prostor se sedadly z kovových drátů, ale bylo zde málo světla, přelidněno a hluk, takže musela být sedadla těsně u sebe…

 

Další služby a vybavení, co dělat během mezipřistání na letišti

–          bankomaty – ve všech terminálech ve veřejné části i v tranzitním prostoru

–          kaple – terminál 4 – veřejná část, úroveň odletů

–          půjčovny aut – Avis • Budget • Dollar • Enterprise • Hertz • National; umístění: přepážky půjčoven nebo letištní telefony najdete na úrovni příletů u výdeje zavazadel ve všech terminálech; abyste si mohli auto vyzvednout, budete muset jet vlakem AirTrain do stanice Federal Circle Station

–          lehátka – pro případ nepříznivého počasí nebo zpoždění má toto letiště zásobu lehátek pro cestující, kteří zde uvízli; nevíme však, kde přesně se nacházejí a jak se k nim můžete dostat, takže pokud máte jakékoli informace nebo fotky, dejte nám prosím vědět

–          směnárny – umístění: terminál 1 (veřejná část, přílety západ • tranzitní prostor, Hala W, brány 1-3) • terminál 4 (veřejná část, příletová hala • tranzitní prostor, brána B32, B22, A4 a prodejní hala) • terminál 5 (tranzitní prostor, tržnice) • terminál 7 (zde najdete 4 bankomaty s cizími měnami a také 3 kiosky umístěné ve veřejné části, přílety • tranzitní prostor, food court a prodejní hala) • terminál 8 (veřejná část, přílety • tranzitní prostor, brána 4, 10, 39 a chodba vedoucí k Hale C)

–          jídlo a pití – mnoho podniků a prodejen se nachází ve veřejné části i v tranzitním prostoru; otevřeno nonstop má Dunkin Donuts v tranzitním prostoru terminálu 1; v terminálu 4 ve veřejné části najdete McDonalds otevřený nonstop

–          informační přepážka – informace není dostupná

–          úschovna zavazadel, skříňky – terminál 1 – přílety (veřejná část) • terminál 2 – přílety (veřejná část) • terminál 4 – přílety (veřejná část) • terminál 5 – přílety (veřejná část) • terminál 8 – přílety (veřejná část); poplatky: podle velikosti zavazadla, od 4 USD do 11 USD; otevřena: 7-23 hod. (v noci se zavazadla nepřijímají)

–          elektrické zásuvky – nejsou v terminálu 5

–          odpočinkové zóny – ne

–          sprchy – ne

–          Traveler’s Aid – organizace pomáhající cestujícím, kteří zde uvízli nebo kteří jsou v nouzi; můžete ji navštívit, pokud Vám nebudou moct pomoci Vaše aerolinie; umístění:

terminál 1 – přílety (veřejná část), terminál 3 – přílety (veřejná část), terminál 4 – přílety (veřejná část), terminál 7 – přílety (veřejná část), terminál 8 – přílety (veřejná část)

 

Podobné články