Domů Nejlepší letiště 2015 Nejlepší letiště světa 2015

Nejlepší letiště světa 2015

Už řadu let hodnotí průzkumy různá letiště světa nejen z hlediska toho, jak se na nich dá spát, ale také, jaké nabízejí služby a vybavení cestujícím v době jejich mezipřistání.

Každoroční průzkum zjišťuje u cestujících, jak hodnotí následující aspekty letiště: pohodlí, vymoženosti, čistotu a služby.

Pohodlí – dostupnost měkkých křesel, sezení bez opěrek pro ruce, tichých zón a sezení s možností sklopení/nastavení.

Vymoženosti – týkají se wifi připojení zdarma, podniků otevřených nonstop, sprch, placených salonků a dalších možností, co zde můžete dělat v době čekání na svůj let.

Čistota – týká se čistoty podlah, údržby koupelen a upravenosti okolí restaurací.

Služby – přátelský přístup, ochotní a ohleduplní zaměstnanci (kteří např. mohou uvízlým cestujícím nabízet deky a polštáře atp.).

Ať už se chystáte dobu strávenou na letišti prospat nebo prostě jen hledáte možnosti, jak strávit těch pár hodin mezipřistání, doufáme, že naše seznamy nejlepších letišť Vám pomohou naplánovat, která letiště využijete a kterým se raději vyhnete.

Až si přečtete následující seznam, podívejte se rovněž na hodnocení jednotlivých letišť rozdělená podle jednotlivých světadílů. Toto hodnocení se zakládá na celkových zkušenostech mnoha cestujících před Vámi.

Následujících deset letišť bylo hodnoceno uživateli jako nejpříznivějších pro spaní a jsou seřazeny právě podle tohoto faktoru.

 

  1.    Mezinárodní letiště Changi, Singapur (SIN)

V tomto roce už po osmnácté (!) bylo letiště v Singapuru zvoleno nejlepším letištěm nejen v Asii, ale také na celém světě! Cestující chválí jeho celkovou uklidňující atmosféru, jeho přirozené rozvržení a příjemný personál. Pouhý výčet aktivit a vybavení zanechal některé tranzitní cestující na pochybách, jestli se ocitli v nákupním centru, rekreačním letovisku nebo na letišti. Díky tematickým zahradám, kulturním aktivitám, prvotřídním možnostem nakupování, lázním, bazénu, tělocvičně, čtyřpatrovému toboganu, kinu, salonkům s TV a díky možnosti prohlídky Singapuru zdarma je jisté, že mezipřistání určitě nebude nuda. Cestující mohou využít wifi připojení zdarma a nabít svá elektronická zařízení ve více jak 800 mobilních nabíjecích stanicích. V terminálu 1 bylo nedávno otevřeno lázeňské zařízení Wellness Oasis Spa. Unikátní procedurou, kterou zde poskytují, je rybí lázeň (masáž a pedikúra).

Spaní: Cestující nejvíce oceňují speciální odpočinkové a relaxační zóny. V současnosti se zde nachází šest ploch s nastavitelným sezením, jaké bývá v saloncích. Tyto plochy bývají často rušné a někdy i hlučné a oceňují je především cestující, kteří nechtějí spát natažení na sedadlech bez opěrek pro ruce, která jsou umístěna u brány. Více zde: Nejlepší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Incheon, Soul, Jižní Korea (ICN)

Letiště Incheon v Soulu získalo oblibu díky své dokonalé čistotě, perfektním službám zákazníkům a množství možností pohodlného sezení i zdřímnutí si. Co se týče vybavení, letiště opravdu překračuje všechny zvyklosti. Naleznete tu kryté zahrady, lázně a malá pozoruhodná místa k nákupům roztroušená po celém letišti. Unikátní je „Korejská národní ulice“, kde se seznámíte s místní kuchyní a shlédnete taneční představení, a také kryté kluziště. Pokud zde strávíte více hodin, další radosti Vám poskytne neomezené wifi zdarma, sprchy a nadstandardně luxusní soukromé salonky. Může se téměř zdát, že letiště chce, abyste zůstali napořád – ale pak zjistíte, že tranzitní cestující mají rovněž možnost prohlídky města s průvodcem a zdarma!

Spaní: Na letišti se nachází několik zón určených k odpočinku s velkými polstrovanými nastavitelnými křesly. U bran také najdete mnoho řad výborných sedadel bez opěrek pro ruce. Více zde: Nejlepší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Helsinky, Finsko (HEL)

Inovativní a praktické letiště v Helsinkách vyniká v komfortu, pohodlí, čistotě i v službách cestujícím. Známé unikátní prvky přestavuje výměna knih, relaxační části, elektronické pasové kiosky, galerie a především ergonomický, veřejnosti přístupný salonek Kainuu. V čem však Helsinky opravdu vynikly, je série TravelLab, což je letištěm provozovaná iniciativa určená ke zlepšení kvality cestování. Letiště sbíralo od cestujících jejich názory a návrhy, jaké služby by si přáli, nejlepší nápady pak byly realizovány v průběhu roku. Nejzajímavější z nich jsou hodiny jógy a pilates zdarma, finské pop-up (dočasné) restaurace a zeď se selfie fotografiemi cestujících u slavných památek světa.

Spaní: V době počátku našeho hlasování letiště právě otevřelo odpočinkovou a relaxační zónu na zkušební období 3 měsíců. Nové úžasné prostory nabízely postele, spací kapsle i sedadla na sezení. Nevíme, jak projekt pokračuje, ale i bez něj má letiště k dispozici pohodlná nastavitelná křesla, speciální odpočinkový salonek s ergonomickým sezením a s měkkými koberci, a v okolí bran hojnost sedadel bez opěrek pro ruce. Více zde: Nejlepší letiště Evropy 2015

 

  1.       Mezinárodní letiště Mnichov, Německo (MUC)

Zřejmě není žádným překvapením, že si letiště v Mnichově udrželo své dobré hodnocení pro svoji efektivnost a jednoduchost orientace. Letiště nabízí cestujícím v tranzitu řadu zábavných aktivit, které sahají od prohlídky letištního pivovaru přes minigolf až po lázně Fit&Fly. V loňském roce zde dokonce dočasně zřídili umělou pláž s palmami! Kromě tohoto výstřelku pak cestující nejvíce potěšily relaxační zóny a spací „kapsle“ v terminálu 2.

Spaní: Mnichovské letiště nabízí cestujícím sedadla bez opěrek pro ruce a tiché odpočinkové zóny s nastavitelnými sedadly. Pokud chcete více soukromí a peníze nejsou rozhodující, v blízkosti odpočinkových zón najdete spací kabinky, které si můžete zaplatit na několik hodin. Více zde: Nejlepší letiště Evropy 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Vancouver, Kanada (YVR)

Letiště ve Vancouveru je krásné, pohodlné, čisté a přátelské, takže nepřekvapuje, že bylo letos opět zvoleno za nejlepší letiště v Severní Americe. Díky výstavám umění, akváriu, samostatným prohlídkám, skvělým podnikům s jídlem, odpočinkovým zónám a množství kulturních vlivů původních obyvatel je letiště zajímavým místem, kde stojí za to se chvíli zdržet. Připočtěte k tomu několik placených salonků s odpočinkovými pokoji a sprchami, lázně a tělocvičnu v přilehlém hotelu Fairmont, a strávíte opravdu příjemné mezipřistání! Navíc díky úschovnám zavazadel a superpohodlnému systému dopravy se mohou do centra Vancouveru podívat i ti cestující, kteří musí projít více mezipřistáními.

Spaní: I když se asi nejlépe vyspíte na sedadlech bez opěrek pro ruce, která se nacházejí u bran, na letišti nedávno nainstalovali také nové možnosti sezení: sedadla s opěrou pro nohy, salonky s televizí a měkké gaučové bloky, kterými můžete hýbat a sestavit si je dle potřeby. Více zde: Nejlepší letiště Severní Ameriky 2015

301-640x360

  1.    Mezinárodní letiště Kuala Lumpur, Malajsie (KUL)

Letiště v Kuala Lumpur překvapí cestující kusem malajského pralesa, který byl přenesen přímo do terminálu. Dřevěné chodníky a nebesům podobná podlaha mezipatra umožní hostům projít všechna patra pralesa, přičemž se dozví více o bohatém malajském tropickém ekosystému. Přestože někteří cestující tvrdí, že toto letiště není tak futuristické jako jsou letiště Incheon nebo Changi, nabízí i tak výborné služby a vše pro letiště podstatné. To zahrnuje mj. dlouhé pláže, sklápěcí židle, sprchy a wifi zdarma. Navíc oceňujeme, že si tohle letiště zvolilo tropickou tématiku místo obvyklé tématiky sci-fi. Nedávno bylo otevřeno také dlouho očekávané „dvojče“ tohoto letiště, Mezinárodní letiště Kuala Lumpur 2 (KLIA2).

Spaní: Kromě krásných dlouhých lavic nainstalovalo letiště v nové odpočinkové a relaxační zóně také sedadla s opěrou pro nohy. Více zde: Nejlepší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Hongkong (HKG)

Zvláštností letiště v Hongkongu je, že se zde nachází největší kino IMAX v celé této malé zemi. Kromě toho se letiště může pochlubit sérií miniaturních zahrad, simulátorem letu, wifi zdarma, salonky s pokoji na spaní, několika lázněmi a pár sprchami. Restaurací je zde mnoho a jsou stále otevřené a také možnosti nakupování jsou zde dobré. Cestující rovněž oceňují, že díky architektuře působí hongkongské letiště stále vzdušně, lehce a prostorně. V terminálech se snadno vyznáte, jsou stále čisté a personál je příjemný, ochotný a přátelský. Navíc si prý letiště udržuje relativně rozumné ceny (na hongkongské poměry).

Spaní: Letiště v Hongkongu nabízí sedadla bez opěrek pro ruce a odpočinkové salonky. Pokud jste v tranzitu a potřebujete si odpočinout, podívejte se po sedadlech ukrytých za křovím. Více zde: Nejlepší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Haneda, Tokio, Japonsko (HND)

I když se v Tokiu nacházejí dvě letiště, Haneda má tu velkou výhodu, že je umístěna relativně blízko centra města. Zatímco na druhé Tokio, letiště Narita se dostanete za více jak 2 hodiny, na Hanedu to trvá pouze 45 minut. Připočtěte k tomu její pověst čistého a praktického letiště se snadnou orientací a začnete chápat, proč na cestující tolik působí. Co se týče vybavení, cestující oceňují wifi připojení zdarma, sprchy, úschovnu zavazadel, to ale není vše, co může letiště Haneda nabídnout. Pokud byste chtěli větší pohodlí a soukromí, nacházejí se zde placené salonky, tranzitní hotel v mezinárodním terminálu a hotely spojené s domácími terminály.

Spaní: Na tokijském letišti Haneda naleznete u bran mnoho polstrovaných laviček a sedadel bez opěrek pro ruce. Více zde: Nejlepší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Schiphol, Amsterdam, Nizozemí (AMS)

Cestující si tohle letiště chválí jako praktické, pohodlné a přátelské. Dříve mnozí dokonce tvrdili, že „by se tam hned nastěhovali“ a „že se jim tam líbí vše“, ale pozdější cestující už tak velké nadšení neprojevovali. Zdá se, že amsterdamské letiště nyní prochází renovací, která výrazně omezila sezení i pohodlí v odpočinkové zóně. V současnosti se na tomto letišti spí o něco hůře a nevíme, jak dlouho tenhle stav potrvá. Pokud chcete v tranzitu zůstat aktivní, máte stále k dispozici mnoho oblíbených zařízení a aktivit. K nim patří wifi připojení zdarma, odpočinkové zóny (v menší míře), spací „kapsle“, kasino, knihovna a pobočka světoznámého amsterdamského muzea Rijks Museum. Doufáme jen, že až skončí rekonstrukce, letiště se vrátí ke své původní úžasné podobě. Takže mějte trpělivost!

Spaní: Podle posledních zpráv na letišti probíhá renovace, takže počítejte s tím, že zde bude méně míst k odpočinku, dokud se vše vrátí do původního stavu. Letiště také nabízí salonky s televizí a s moderními sedadly a řadu možností sezení u bran. Více zde: Nejlepší letiště Evropy 2015

 

  1.   Mezinárodní letiště Curych, Švýcarsko (ZRH)

Letiště v Curychu nabízí rychlé a snadné spojení a čisté zařízení. Cestující zde najdou unikátní vybavení, které na ně zapůsobí svojí uklidňující atmosférou. Cestující oceňují velké množství sedadel bez opěrek pro ruce a také rodinná centra vybavená postýlkami pro děti i postelemi pro dospělé. Oproti tomu cestující, kteří nejsou unavení, mohou během mezipřistání spálit kalorie, když si zapůjčí sportovní potřeby (jízdní kola, brusle inline, hole na nordic walking) a vyrazí ven. Jedinou nevýhodou curyšského letiště je, že ceny jsou zde vysoké. Když vyčerpáte hodinu wifi připojení zdarma, připravte se na další výdaj.

Spaní: Pokud jste v tranzitu a necítíte se na spaní na lavičce, letiště nabízí odpočinkové zóny a denní pokoje. Více zde: Nejlepší letiště Evropy 2015