Domů Nejhorší letiště 2015 Nejhorší letiště Severní Ameriky 2015

Nejhorší letiště Severní Ameriky 2015

Severní Amerika nabízí širokou škálu, co se kvality letišť týče. V zimním období zde cestující často stráví více času, než si původně mysleli. Extrémní počasí včetně sněhových bouří, tornád a hurikánů velmi často zmaří odlety a vedou k rozsáhlé řetězové reakci zpoždění a rušení letů. Běžným pohledem zde proto bývají vyčerpaní cestující, kteří uvízli na letišti přitom, jak se snažili dostat do teplejších krajin.

Než nastane tohle problematické období, je důležité věnovat pozornost následujícímu přehledu nejhorších letišť, kterým byste se měli vyhnout, pokud to jen půjde. Jsou neatraktivní, zastaralá, nedostatečně čistá nebo matoucí, takže určitě nestojí za to na některém z nich uvíznout. Zatímco nejlepší letiště jsou rozptýlena po celém kontinentu, nejsilnější koncentraci nejhorších najdete na severovýchodě Spojených států a spadají sem všechna tři letiště New Yorku. Pokud byste se těmto letištím při svých cestách přesto nemohli vyhnout, doporučujeme Vám vzít si s sebou deku, polštář, zátky do uší a knihu, které Vám usnadní čas strávený tady.

Zde uvádíme 10 nejhorších letišť Severní Ameriky, jak byla zvolena roku 2015 cestujícími podle jejich celkových zkušeností.

 

  1.       Mezinárodní letiště LaGuardia, New York City, USA (LGA)

Jediné severoamerické letiště, které si udržuje pozici na tomto seznamu je newyorská LaGuardia. Tohle letiště má už svoje nejlepší období za sebou a své místo na spodu žebříčku získává kvůli dlouhým frontám u bezpečnostní kontroly, fádnímu interiéru, malému výběru restaurací, nic moc čistotě, nepřehlednému uspořádání a pověstně neochotnému personálu. I když odlet odtud se dá vydržet, zpoždění strávené zde je vysloveně otupující zážitek. Ještě méně lákavé je spát na tomto letišti, protože podniky zavřou a zřejmě všechna sedadla jsou nepolstrované a opatřená opěrkami pro ruce. Samotný viceprezident USA Joe Biden ho vloni přirovnal k „zařízením v zemích třetího světa“.  Můžeme proto jen doufat, že renovace letiště LaGuardia není záležitostí vzdálené budoucnosti.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené wifi.

Více na: New York City, letiště LaGuardia

 

  1.    Mezinárodní letiště Los Angeles, USA (LAX)

Kromě toho, že se letiště v LA umístilo na druhém místě v žebříčku nehorších letišť Severní Ameriky, stojí za zmínku samotné obrovské množství nepříznivých komentářů, které se nashromáždily během doby hlasování. Přestože letiště vloni otevřelo nový terminál, stále představuje ostrý kontrast k asijským letištím, kam míří mnohé z jeho letů. Stížnosti se obvykle točí kolem komplikovaného a neznačeného areálu, nedostatku restaurací, aktivit i služeb pro cestující v mezipřistání a kolem všeobecného nedostatku čistoty.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: wifi zdarma.

Více na: Los Angeles letiště

 

  1.    Mezinárodní letiště Honolulu, USA (HNL)

Letiště v Honolulu nepředstavuje zdaleka takové uvítání na Havaji, jaké byste čekali. Mezipřistání na něm je téměř vždy nutností, pokud cestujete na některý z havajských ostrovů, a cestující zde spatří nudné a strohé letiště, kde není nic příjemného uvíznout. Nachází se zde pouze několik restaurací a obchodů, z nichž většina brzy zavírá. Některé nástupní brány se otvírají až těsně před letem, takže cestujícím do té doby nezbude než bezcílně bloumat po hale.  Sezení bývá náročné vzhledem k množství opěrek pro ruce nebo různě tvarovaných židlí, avšak ospalí cestující zde najdou i pár dlouhých lavic. Kromě toho je wifi připojení na letiště placené.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené wifi, zahrady.

Více na: Honolulu letiště

 

  1.    Mezinárodní letiště Liberty, Newark, USA (EWR)

Zatímco západní pobřeží Severní Ameriky je domovem nejlepších letišť kontinentu, v New Yorku se zase soustřeďuje většina těch nejhorších. Přestože je NYC srdcem východního pobřeží, letiště Newark v New Jersey nevítá návštěvníky města o moc lépe než LaGuardia. Rovněž se jedná o neatraktivní zařízení se spoustou opěrek pro ruce a s velmi chladnými podlahami. Cestování přes toto letiště je sice zvládnutelné, ale když udeří zimní bouře, zdržení zde bude určitě nepříjemná záležitost. Letiště je umístěno 90 minut veřejnou dopravou (60 minut soukromým vozidlem) od Manhattanu, zato návrat do NYC je celkem nepraktický. Místo toho zůstanete se nudit v některém z jeho neatraktivních terminálů nebo vydáte peníze za nedaleký stejně nelákavý hotel.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené wifi, hotel na letišti, restaurace otevřené nonstop.

Více na: Newark letiště

 

  1.    Mezinárodní letiště J. F. Kennedyho, New York City, USA (JFK)

Trojici newyorských letišť uzavírá letiště J. F. Kennedyho, které je matoucím kolosem, při cestování na východní pobřeží USA se mu však nejspíš nevyhnete. Má 8 terminálů rozprostírajících se na velké ploše, takže vyznat se v areálu mezi lety je úkol sám o sobě. Když pak konečně najdete svůj terminál, zjistíte, že restaurace, obchody i zařízení jsou omezená a drahá. Je zde samozřejmě více možností, co dělat, ve srovnání se sesterskými letišti v NYC, ale to samo nestačí. Přidejte k tomu terminály, které jsou známé svým malým počtem míst k sezení, a zjistíte, že bude lepší strávit mezipřistání v některém z jeho placených salonků. Navíc letiště ani nemá svůj hotel v areálu ani spací místnosti pro cestující, kteří jsou ochotní si za možnost spánku zaplatit!

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené salonky, placené wifi, úschovna zavazadel, podniky otevřené nonstop.

Více na: New York City, letiště JFK

 

  1.    Mezinárodní letiště Filadelfie, USA (PHL)

Letiště ve Filadelfii je průměrné a ve srovnání s předchozími pěti letišti na seznamu není jeho vybavení až tak špatné. Za bezpečnostní kontrolou najdete řadu restaurací, které podléhají tzv. veřejné cenové politice, takže jejich ceny musí být stejné jako ceny mimo letiště. Navíc letiště nabízí wifi zdarma, virtuální knihovnu a apartmány na spaní. Co však cestujícím na tomto letišti nejvíc vadí, jsou dlouhé fronty u bezpečnostních kontrol. Připočtěte k tomu ne příliš příjemný personál a máte důvod, proč z tohoto letiště odlétá tolik nespokojených lidí.  Kromě toho bývá Filadelfie oblastí častých zimních bouří. Dobrou zprávou pak je, že pro tu uvíznuvší cestující mají připravené deky a polštáře, na což je dobré pamatovat.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: wifi zdarma, hotel na letišti, spací „kapsle“, knihovna.

Více na: Filadelfie letiště

 

  1.    Mezinárodní letiště Miami, USA (MIA)

Pokud budete cestovat přes letiště v Miami, nechejte si na vyřízení všech náležitostí dostatek času. Úřední procedury zde nejsou rozhodně jednoduché, především dlouhým frontám, ať už u bezpečnostní kontroly nebo třeba u výdeje zavazadel. Stejně tak vypadají i zařízení, která by mohla cestováním přinést nějaké odreagování – je zde nedostatek restaurací, možností nakupování i aktivit. Kladem však je, že v terminálech občas bývají terapeutičtí psi, jejichž úkolem je snižovat stres u cestujících.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené salonky, placené wifi, hotel uvnitř letiště, podniky otevřené nonstop, úschovna zavazadel.

Více na: Miami letiště

 

  1.       Mezinárodní letiště Cancún, Mexiko (CUN)

Většina cestujících není zklamaná letištěm v Cancúnu, dokud nedorazí domů a neuvidí výpis z platební karty. Ceny potravin i suvenýrů jsou zde prý vysoké, alespoň na tuto oblast, a počet obchodů a restaurací celkem omezený. Kromě svých cen bývá letiště v Cancúnu také kritizováno za hluk, který zde bývá až do časných ranních hodin, a pro všeobecně nepohodlné podmínky pro spánek (opěrky pro ruce, sezení bez polstrování). Nenajdete zde ani mnoho možností zábavy, což zahrnuje skutečnost, že wifi je placené. Výhody letiště pak jsou, že je malé, se snadnou orientací, relativně čisté a že nabízí několik placených salonků.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené salonky, placené wifi.

Více na: Cancún letiště

 

  1.    Mezinárodní letiště McCarran, Las Vegas, USA (LAS)

Zřejmě to souvisí s tím, že se jedná právě o Las Vegas, že tohle letiště představuje hlučné uvítání. Četné hrací automaty, kuřárny a bary otevřené nonstop vytvářejí představu o městě, ve kterém leží, což však nijak nenapomáhá spánku ani relaxaci. I když je zde také řada tišších možností zábavy, jako jsou lázně, výstavy umění, muzeum a tělocvična, nestačí k tomu, aby se Vám lépe spalo. Pokud zde budete trávit více hodin, doporučujeme vzít si zátky do uší nebo sluchadla a polštář, abyste zvládli hluk a nepohodlné sezení (s opěrkami pro ruce). S tím pak můžete vykročit do chaosu Las Vegas.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: placené salonky, wifi zdarma, letecké muzeum, fitness centrum, úschovna zavazadel, sprchy, hrací automaty.

Více na: Las Vegas letiště

 

  1.   Mezinárodní letiště Dulles, Washington, USA (IAD)

Letiště Dulles je jedním ze dvou letišť obsluhujících Washington a to tím větším a komplikovanějším. Cestujícím tu vadí především matoucí a nesouvislá dispozice jeho částečně přiléhajících terminálů.  Bylo postaveno v 50. letech a v následujících letech ve fázích rozšiřováno, terminály dnes propojuje časově náročná kyvadlová doprava. Připočtěte k tomu dlouhé čekací fronty u bezpečnostní kontroly, nedostatečné značení, zastaralé interiéry, matoucí prohlídky zavazadel a v zimě velkou pravděpodobnost zpoždění a pochopíte, proč jsou zde cestující nespokojení. Výhodami letiště pak je wifi zdarma, možnost masáží a slušný počet restaurací, což vše představuje alespoň nějaké možnosti činnosti a zábavy.

Služby a vybavení na letišti, které můžete využít během svého mezipřistání: wifi zdarma.

Více na: Washington DC, letiště Dulles