Domů Nejhorší letiště 2015 Nejhorší letiště světa 2015

Nejhorší letiště světa 2015

Na tomto seznamu přinášíme žebříček nejhorších letišť světa, která jsou v přímém kontrastu s letišti nacházejícími se na seznamu nejlepších. V našem výzkumu hlasující cestující poskytli mnoho barvitých podrobností k těmto letištím a jejich terminálům, které postrádají víc, než je žádoucí, ať už se to týká služeb, vybavení, podmínek ke spánku, a v některých případech i obyčejné laskavosti. Při hlasování o nejhorší letiště byli cestující vyzváni, aby odhadli, nakolik tato letiště postrádají námi sledované základní kvality: pohodlí, vymoženosti, čistotu a služby.

Pohodlí (jeho nedostatek) znamená přelidněné terminály, nepohodlné nebo omezené možnosti sezení a nepříjemnou teplotu v interiéru.

Vymoženosti (jejich nedostatek) se týká absence podniků otevřených nonstop a nedostatku aktivit, které zde lze provozovat v době mezipřistání nebo zpoždění.

Čistota (její nedostatek) znamená špinavé podlahy, páchnoucí sociální zařízení a neupravené okolí restaurací.

Služby (jejich nedostatek) se týká neochotného až nepřátelského personálu a opatření letiště proti spaní cestujících.

Zde uvádíme 10 nejhorších letišť světa, jak byla zvolena roku 2014 cestujícími podle jejich celkových zkušeností.

 

  1.    Mezinárodní letiště Bénazír Bhuttové, Islamabád, Pákistán (ISB)

Tohle letiště bývá přirovnáváno k centrální věznici a kritiku sklízí především kvůli davům lidí, které nejsou nijak usměrňovány, kvůli všudypřítomné korupci, agresivním a zároveň nedůsledným bezpečnostním prohlídkám a kvůli celkovému nedostatku čistoty a moderní techniky. Cestující si už více jak desetiletí stěžují na neschopnost letiště zvládat davy, ale naštěstí to vypadá, že toto letiště bude končit. Nové letiště by prý mělo být dokončeno v polovině roku 2016 a má výrazně zlepšit letecké cestování do tohoto velkoměsta.

Více na: Nejhorší letiště Asie 2015 

 

  1.    Mezinárodní letiště Džidda, Saudská Arábie (JED)

Letiště v Džiddě je nejrušnějším letištěm celé Saudská Arábie také proto, že se nachází poblíž Mekky, takže slouží jako přestupní stanice pro každoroční poutě hadži. Hlavní terminál je zcela fádní, není obzvlášť čistý, davy zde někdy představují problém a celkové služby cestujícím jsou nedostatečné. Cestování nijak neusnadňují ani nepříjemní imigrační úředníci a dlouhé čekací fronty. Omezená místa k sezení představují nepohodlná kovová sedadla s opěrkami pro ruce. Situace se však může změnit v polovině roku 2015, na kdy se plánuje (zpožděné) dokončení nového letiště.

Více na: Nejhorší letiště Blízkého východu 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Tribhuvan, Káthmándú, Nepál

Podoba jediného mezinárodního letiště v Nepálu byla výstižně popsána jako „ autobusové nádraží v chudinské čtvrti“. Hlavní starostí cestujících bývá čistota letiště, mnozí z nich pak poukazují na žalostný stav sociálních zařízení a zcela chybějící mýdlo. Dalším cestujícím zase vadila chybějící klimatizace a odpudivá kuřárna. Všeobecně platí, že se cestujícím nedoporučuje zde spát, a to nejen kvůli smutnému stavu letiště, ale také protože je to proti místním zvyklostem.  Po letišti se pohybuje mnoho pracovníků ostrahy, takže spaní zde nepatří k příjemným zkušenostem. Při tom všem však musíme Nepálu i něco odpustit, protože postrádá bohatství svých asijských sousedů.

Více na: Nejhorší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Ninoy Aquino, Manila, Filipíny (MNL)

Po třech letech na vrcholu žebříčku nejhorších letišť si manilské letiště trochu polepšilo v důsledku většího množství pozitivních hodnocení terminálu 3. V loňském roce ve snaze zbavit se nechvalného titulu „nejzaostalejšího v Asii“ započala dlouho očekávaná rekonstrukce terminálu 1. Do té doby cestující stále znovu připomínali nedostatky, jako je přelidněnost, dlouhé fronty, málo míst k sezení, nepříjemní imigrační a celní úředníci a páchnoucí toalety. Kromě už tak dlouhého seznamu stížností se navíc letiště v dubnu 2014 stalo největší veřejnou saunou Asie, když se zde pokazila klimatizace, která prý byla opravena až za několik měsíců.

Všechny zprávy za uplynulý rok nebyly jen špatné. Například zde byla otevřena zrekonstruovaná denní místnost. Později během loňského roku se některé mezinárodní aerolinie přesunuly do terminálu 3, což zmírnilo tlačenice v přeplněném terminálu 1. Nejnovější zprávy pak říkají, že od 1. října byla kontroverzní „letištní daň“ zahrnuta do ceny mezinárodních letenek, což dále odlehčilo terminál o jednu dlouhou čekací frontu. Proto Vám rozhodně doporučujeme letět sem s těmi aeroliniemi, které používají terminál 3 místo terminálu 1, zvlášť pokud má být Vaše mezipřistání v Manile delší! Dokončení rekonstrukce terminálu 1 se plánuje na rok 2015.

Více na: Nejhorší letiště Asie 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Taškent, Uzbekistán (TAS)

Letiště v Taškentu postrádá mnoho žádoucích prvků vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní letiště obsluhující celou Střední Asii. I přes nedávná vylepšení v odletové části působí cestujícím dále nepříjemnosti dlouhé čekací fronty a davy lidí. Zatímco na některých letištích je únavný pouze bezpečností proces, zde si cestující stěžovali na vše od registrace přes bezpečnost a nastupování až po manipulaci se zavazadly. Pokud si chcete udržet své místo ve frontě, musíte být stále ostražití, protože zde neexistuje žádný pořadový systém. Kromě toho jsme dostali zprávy, že zde byly vyžadovány úplatky a že imigrační postupy byly velmi podezřelé a nedůsledné. Proto se silně nedoporučuje spát na tomto letišti, a to i přesto, že cestující často musí čekat ve frontách až do časných ranních hodin.

Více na: Nejhorší letiště Asie 2015

334292-original1-qp24b

  1.    Mezinárodní letiště Beauvais-Tille, Paříž, Francie (BVA)

Pařížské letiště Beauvais-Tille se stabilně nachází na žebříčku nejhorších letišť z mnoha důvodů. I když ho ekonomické letecké společnosti často uvádějí jako letiště obsluhující Paříž, ve skutečnosti leží celých 88 km od centra města. Dostanete se tam pouze soukromou dopravou nebo kyvadlovým autobusem a cesta trvá v nejlepším případě hodinu a půl. Samotné letiště pak připomíná ze všeho nejvíc autobusové nádraží. Je přeplněné, zastaralé, sporně čisté a nepříliš přátelské, takže vlastně jen nakládá a vykládá cestující podobně jako přepravované zboží.  Navíc letiště se na noc zavírá, takže zde nemůžete přespat do svého časného ranního letu.

A co se týče ostatních letišť v Paříži, ani ta nejsou vyhlášená svým pohodlím nebo krásou.

Více na: Nejhorší letiště Evropy 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Hahn, Frankfurt, Německo (HHN)

Podobně jako u pařížského Beauvais je název i v případě frankfurtského letiště Hahn zavádějící. Leží totiž 120 km od centra města Frankfurtu a cesta autem tam trvá hodinu a půl (nebo dvě hodiny autobusem). Vzhledem k tomu, že hlavní Frankfurt letiště, které je vyhlášené a oblíbené, leží pouze 11 km od centra města, znamená Hahn značnou zajížďku. Samotné letiště Hahn se podobá nejpodřadnějším evropským terminálům v tom, že je nehostinné, strohé a nepříliš vstřícné. Cestující, kteří zde někdy přespali, varují před nepohodlným sezením v celém areálu a raději doporučují najít si čistší kus podlahy a na něm se utábořit. Přínosem letiště Hahn však je, že je jeho používaní levnější, proto ho používají ekonomičtí letečtí přepravci, např.  Ryanair a Wizzair.

Více na: Nejhorší letiště Evropy 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Orio al Serio, Bergamo, Itálie (BGY)

Letiště Orio al Serio je sekundární letiště obsluhující Milán. Leží 50 km od centra města, takže je v rozumné vzdálenosti (oproti jiným letištím na tomto seznamu). Proto je také mnohem více využíváno ekonomickými cestujícími, z nichž mnozí zde přespí. Přestože je hodně využíváno, neznamená to, že je oblíbené. Někteří hlasující dokonce tvrdili, „že nejlepší způsob, jak ho opravit, je zbourat ho“. Hlavním zdrojem problémů tohoto letiště jsou jeho malé rozměry. Je zde nedostatek míst k sezení, a protože zde přespává tolik cestujících, opakovaně si stěžují na to, že jsou buzeni, aby udělali místo pro úklid. Další rozhořčení se týká chybějícího wifi připojení, nedostatku elektrických zásuvek a nepříjemných členů ostrahy. I zde však platí, že pro ekonomické aerolinie je tohle letiště levnější alternativou (oproti dalším dvěma letištím v Miláně).

Více na: Nejhorší letiště Evropy 2015

 

  1.    Mezinárodní letiště Tegel, Berlín, Německo (TXL)

Letiště Tegel na první pohled zoufale potřebuje větší péči. Otevřeno bylo v 70. letech a dnes jen horko těžko zvládá stále rostoucí příval cestujících, kteří chtějí zavítat do Berlína. Celkově platí, že možnosti sezení jsou omezené, čekací fronty dlouhé, restaurace přeplněné lidmi a v halách najdete jen málo osobního prostoru. Kromě toho, když sem přiletíte, příliš tím neušetříte, protože většina ekonomických aerolinií létá do sousedního Schönefeldu!  Pozitivní však na letišti Tegel je, že leží velmi blízko středu města a že je zastaralé plánovaně. V roce 2016 by měla být dokončena stavba nového berlínského letiště Brandenburg, které má letiště Tegel zcela nahradit.

Více na: Nejhorší letiště Evropy 2015

 

  1.   Mezinárodní letiště LaGuardia, New York City, USA (LGA)

Jediné severoamerické letiště, které si udržuje pozici na tomto seznamu je newyorská LaGuardia. Tohle letiště má už svoje nejlepší období za sebou a své místo na spodu žebříčku získává kvůli dlouhým frontám u bezpečnostní kontroly, fádnímu interiéru, malému výběru restaurací, nic moc čistotě, nepřehlednému uspořádání a pověstně neochotnému personálu. I když odlet odtud se dá vydržet, zpoždění strávené zde je vysloveně otupující zážitek. Ještě méně lákavé je spát na tomto letišti, protože podniky zavřou a zřejmě všechna sedadla jsou nepolstrované a opatřená opěrkami pro ruce. Samotný viceprezident USA Joe Biden ho vloni přirovnal k „zařízením v zemích třetího světa“.  Můžeme proto jen doufat, že renovace letiště LaGuardia není záležitostí vzdálené budoucnosti.

Více na: Nejhorší letiště Severní Ameriky 2015