Domů Jak spát na letišti Jak spát na letišti – tipy

Jak spát na letišti – tipy

Možná Vás zaujala nezvyklá představa přespání na letišti a teď se ptáte: Můžu opravdu přespat na letišti? Jak na to? Co si mám přinést? Máte nějaké tipy, které můžete poradit nováčkům?

To je důvod, proč zde uvádíme následující tipy sesbírané v průběhu let. Doufáme, že Vám pro začátek pomohou při dobrodružství spojené s nocováním na letišti.

 

1. Vždy mějte záložní plán

To je nejdůležitější rada pro každého, kdo bude sám/sama dobrovolně spát na letišti. Zaměstnanci a ochranka na některých letištích nejsou vůbec nakloněni myšlence nocování na letišti. I když z většiny zde uvedených letišť Vás přímo nevyhodí, budete dotazováni, proč jste tady, proč nejste v hotelu jako ostatní lidé, a budete vyzváni, abyste předložili důkaz o svém zítřejším letu. Proto buďte na tyto dotazy připraveni a předložte svoji odletovou letenku. Na letištních evidentně nemají rádi, když cestující používají terminály jako hotel (což se dá pochopit). V našem průvodci letišti najdete informace, jako je dostupnost letištních salonků, wifi připojení, tranzitních hotelů, podniků s jídlem otevřených nonstop, sprch a dalších výhod na mnoha významnějších letištích na celém světě. Kromě toho si můžete přečíst hodnocení a zkušenosti dalších cestujících, jako jste Vy.

 

 1. Buďte připravení

Když se pár dní před Vaší cestou objeví zprávy o blížícím se hurikánu, sněhové bouři nebo o výbuchu islandské sopky, je to pro Vás jasný signál, že máte na letiště přijít připraveni na delší pobyt než je obvyklé. Tyto základní věci „pro přežití“ byste měli mít s sebou:

–          levné nafukovací lehátko

–          obličejovou masku (nebo alespoň sluneční brýle)

–          zátky do uší

–          balenou vodu a svačinu

–          něco pro zabavení: přehrávač hudby, notebook, knihy, časopisy, cestovní deník

–          sluchátka

–          budík

–          ubrousky/toaletní papír

–          desinfekční ubrousky nebo desinfekci na ruce

–          lehkou přikrývku a/nebo polštář (vypůjčenou, ne ukradenou!) nebo spací pytel

Ještě jedna rada: pokud budete cestovat sami, vezměte si tužku a papírky, na které pak napíšete přání, jako např. „vzbuďte mě v 5 hod.“ a pár jich připevněte na sebe a na sedadla kolem. Funguje to, lidé Vás opravdu vzbudí!

 

 1. Buďte v bezpečí

Ať už budete spát na letišti sám/sama nebo se skupinkou přátel, vždy je dobré vědět, kde se nachází ochranka/bezpečnostní pracovníci. Zjistěte si, kde mají stanoviště/kancelář a podívejte se po bezpečnostních kamerách v místě, které si vyberete ke spánku. Zaměstnanci se nejspíš už setkali se spoustou cestujících, kteří zde přespávali, a ukážou Vám bezpečné místo. Pokud cestujete sami, doporučuje se spát poblíž jiných cestujících. Ujistěte se však, že se skutečně jedná o cestující a ne o bezdomovce  – na některých letištích je to obtížné rozlišit. I když není znám žádný případ napadení mezi přespávajícími cestujícími, bylo tu už pár případů sexuálního obtěžování, a také se ztratilo pár notebooků a smartphonů – proto si dávejte pozor!

 

 1. Dorazte na místo brzy

Pokud budete trávit noc na rušném a vytíženém letišti, je potřeba sem dorazit co nejdříve, abyste získali dobré místo, obzvlášť v letním období (to je sezóna, kdy na letištích přespává nejvíce lidí). Letiště, jako je např. Stansted v Londýně, jsou tak oblíbená, že někdy v noci vypadají jako uprchlický tábor. Pokud byste došli až po 22 hodině, budou možnosti sezení značně omezené, na což si stěžovala už rada lidí před Vámi.

 

 1. Obhlédněte si situaci

Hledání dobrého místa může představovat největší dobrodružství. Pokud situace vypadá bezútěšně, prohlédněte si různé terminály letiště. Nasedněte na letištní kyvadlovou dopravu a projděte si terminály. I když budete např. odlétat z terminálu A, v terminálu C můžete najít lepší podmínky pro spaní. Na letištích, kde mají mezinárodní a domácí terminál, je možné, že se domácí terminál na noc zavírá. Nelekejte se a běžte do mezinárodního terminálu, který často zůstává otevřený přes noc. Při hledání nejlepšího místa, kde strávit noc, zvažte sezení, teplotu, letištní hlášení a pohyb lidí. Někdy je potřeba být kreativní a uložit se např. za letenkovými přepážkami, pod a za sedadly, ve vozících nebo na stojících zavazadlových dopravních pásech. Nejlepšími zdroji informací bývá ochranka a letištní personál. Pokud se budete chovat příjemně a hezky, nejspíš Vám ukážou příjemné a hezké místo na spaní.

 

 1. Prostě zaparkujte

Ať už jste na letišti uvízli přes noc nebo tu jste dobrovolně, je dost možné, že s podmínkami v terminálu nebudete spokojeni. Pokud cestujete s nízkými náklady a nechcete vydávat peníze za pokoj v hotelu, máte možnost zamířit do půjčovny aut, podívat se na ceny a popř. ve vypůjčeném autě přespat (za předpokladu, že můžete s vypůjčeným autem zůstat bezplatně na parkovišti). Na této možnosti je nejlepší, že si můžete sklopit polstrovaná sedadla a nebude Vás v průběhu noci rušit hlášení ani rachotící vozíky jezdící kolem Vaší hlavy. Na druhé straně Vás však ze spánku může vytrhnout troubení klaksonů nebo skřípění pneumatik. Samozřejmě že se zaměstnanci půjčovny mohou přijít podívat do Vašeho auta, jestli jste třeba nedostal/a infarkt, a také vzdálenost toalet může přestavovat problém, přesto však tímto způsobem ušetříte.

Velmi důležité: zjistěte si otvírací hodiny půjčovny, abyste si mohli být jistí, že zde ráno bude někdo ze zaměstnanců, až budete z auta odcházet před svým letem! Tohle bývá jednodušší na velkých letištích.

 

 1. Hlídejte si svá zavazadla.

Hlavní obavu při spaní na letišti samozřejmě představuje možnost okradení ve spánku. Pokud nebudete mít možnost uložit svá zavazadla přes noc v úschovně zavazadel, budete muset vymyslet způsob jak zajistit, aby se k Vašim zavazadlům nikdo nedostal. Jak to uděláte, závisí především na tom, kde a jak spíte, takže neexistuje jednoznačný návod. Všeobecně však platí, že je dobré otočit zavazadla zipy směrem k sobě, dolů nebo ke zdi. Tím se ztíží event. přístup, který by navíc způsobil hluk. Můžete spát s jednou rukou nebo nohou přes velké zavazadlo, takže kdyby se pohnulo, probudí Vás to. Někteří lidé si své zavazadlo připnou k noze řetězem, ale to je možnost spíše pro ty z Vás, kteří mají tvrdší spánek.

 

 1. Chovejte se nezkušeně a slušně

I když přespáváte na letištních pravidelně, nechovejte se při tom jako zkušený profík! Tvařte se, jako byste tu vůbec nechtěli být, avšak nemáte kam jít. Pouze ten, kdo pláče, najde pomoc, a v očích zaměstnanců platí, že „letiště není hotel“. Zároveň však nezneužívejte tento systém ani pohostinnost a toleranci letiště ke spícím cestujícím.  Tyto stránky byly vytvořeny pro lidi, kteří chtějí při cestování ušetřit náklady za hotelový pokoj na jednu noc.  Zdržováním se na letišti po celé dny, věšením prádla v terminálu a/nebo vařením si zde na přenosném vařiči byste to jen pokazili ostatním, kteří na letišti potřebují pouze přespat.

 

 1. Pozdní večeře

Protože většina podniků s jídlem zavírá zhruba v době posledního letu, bude potřeba si udělat zásoby (vodu a něco na pozdní večeři) předtím, než se na noc všechno zavře. Existují dokonce zprávy o štědrých prodejcích, kteří darovali neprodané jídlo lidem přespávajícím na letišti! Proto pokud budete cestovat ve skupině, vyšlete nejzoufaleji vypadajícího jedince, abych se bezcílně procházel v prostoru food courtu v době, kdy budou restaurace zavírat. Nikdy nevíte, jestli se nevrátí s pár burgery a hranolky zdarma.

 

 1. Někdy je lepší přilétat než odlétat

Příletové salonky bývají obvykle pohodlnější než sezení v prostoru letenkových přepážek. Organizace letiště uvažuje tak, že lidé, kteří odlétají, půjdou hned ke svým branám a nebudou celé hodiny posedávat kolem letenkových přepážek. Oproti tomu příletové salonky jsou zařízeny tak, aby všichni rodinní příslušníci, kteří tu netrpělivě čekají na Váš zpožděný přílet, měli trochu větší pohodlí předtím, než se Vy objevíte. Jedinou nevýhodou je, že nadšené vítání rodinných členů může být někdy hlučné.

 

 1. Vhodně se oblečte

Oblečete se ve vrstvách. Mějte na sobě takové oblečení, abyste se na letišti dobře cítili, ať už tam bude nesnesitelně horko nebo velmi chladno. Určitě si s sebou do zavazadla přibalte čepici, rukavice a vlněnou deku. Možná se Vám to zdá přehnané, ale na letištích může být opravdu chladno, a to ve dne i v noci.

 

 1. Pro samostatné cestující

Cestovat sám může obnášet spoustu problémů, zvlášť pokud budete spát na letišti. Pamatujte na to, že i když na letišti bude přespávat jen pár lidí nebo žádní, musíte brát svá zavazadla všude s sebou! I když se zrovna nemusíte bát toho, že by Vám věci někdo ukradl, nemůžete je nechat jen tak bez dozoru. V opačném případě byste nejspíš při vycházení z umývárny uviděli, jak Vaše zavazadlo rozebírá jednotka pyrotechniků…

 

 1. Tiše!

Berte ohledy na ostatní cestující spící na letišti spolu s Vámi. To, že nemůžete usnout, neznamená, že nechtějí spát oni. Berte jako znamení, když ostatní zvednou hlavu z podlahy a nepřátelsky na Vás zírají. Znamená to, že se chováte příliš hlučně a že se máte ztlumit – anebo jít jinam.

 

 1. Výhody pro uvízlé cestující

Věděli jste, že některá letiště mají zásobu lehátek, která poskytují cestujícím, kteří zde uvízli při sněhové bouři nebo při jiné nepřízni počasí? Někde k tomu dokonce přidají polštář, deku, toaletní potřeby a poukázku na jídlo. V průvodcích jednotlivými letišti najdete informaci, jestli dané letiště při zpožděních poskytuje cestujícím lehátka.

 

 1. Salonky

Nemusíte cestovat první třídou, abyste se dostali ke službám a pohodlí odpovídajícímu první třídě. Existuje řada skvělých placených salonků, kam mají vstup lidé cestující ekonomickou třídou, a to za relativně nízký poplatek. Za tento poplatek dostanete jídlo ve formě bufetu, nápoje (včetně alkoholu), wifi, sprchy a pohodlné sezení. Některé salonky dokonce nabízejí masáže.

Některé z nich mají otevřeno nonstop, ale většina otvírá časně ráno. Na jednu věc byste však měli pamatovat, a to, že většina salonků, včetně těch, kde se platí u vchodu, uplatňuje určitý „dress code“, tj. pravidla oblékání. Nemusíte na sobě mít oblek nebo elegantní šaty, avšak pokud budete vypadat jako bezdomovec a tvářit se, „že Vám stačí přespat na podlaze“, nesmíte se divit, když Vám řeknou, že salonek je „plný“…

 

 1. Sprchy

Po noci strávené na letišti nebo po dlouhém letu se zřejmě budete potřebovat osvěžit. Naštěstí je tu několik způsobů, jak se osvěžit ráno před nadcházejícím letem. Za prvé, jen některá letiště mají sprchová zařízení. Většinou za použití sprch zaplatíte menší poplatek, který pokryje náklady na zapůjčení ručníku, na mýdlo a šampon. Pokud na letišti sprchy nejsou, můžete zamířit do letištního hotelu a zjistit, jestli tu můžete za poplatek použít sprchy, třeba i u bazénu či tělocvičny.  Další možností jsou placené salonky. Některé z nich nabízejí i sprchy, takže se zde za rozumnou můžete osprchovat a dát si snídani před letem. A nakonec, jako poslední možnost používají někteří cestující veřejné umývárny, kde se myjí v umyvadle. Pokud si zvolíte tuto nejlevnější alternativu, dávejte alespoň pozor, abyste neudělali příliš nepořádek!

 

 1. Ranní buzení

Kvůli tomu, že je spaní na letišti stále rozšířenější, jsou letiště méně tolerantní k cestujícím přespávajícím na podlaze nebo na lepších místech na sezení. Podle některých zpráv zaměstnanci letiště či ochranka obchází spící cestující a budí je kolem 5. hodiny ranní, kdy začínají přicházet první lidé k registraci ranních letů.  Pokud budete spát na sedadlech nebo v místech, kudy proudí provoz, můžete brzy ráno očekávat zaměstnance letiště, který Vás bude žádat, abyste vstali. Pokud ale budete spát na nějakém méně nápadném a viditelném místě, možná Vás nechají na pokoji.

 

 1. Připravte si platební kartu

I když hlavním důvodem spaní na letišti je ušetřit peníze za hotel, může nastat situace, kdy Vám nezbude než dát peníze za hotelový pokoj. Samozřejmě že hotel bude mnohem pohodlnější a budete si moct dát sprchu, přijdete tím však o většinu dobrodružství.  Proto je dobré si předem zjistit nejbližší hotely. Pokud se rozhodnete pro hotelový pokoj, ušetříte, když si ho rezervujete předem online, místo abyste prostě přišli na recepci a zeptali se na cenu. V době sněhových bouří chtějí někteří hoteliéři vydělat, takže pokud se ocitnete ve frontě před recepcí, dávejte dobrý pozor, jakou sazbu platí lidé před Vámi. Pokud sebou budete mít notebook nebo smartphone, začněte hledat nejlepší sazbu už v terminálu nebo při cestě kyvadlovou dopravou.

 

 1. Napište nám své zkušenosti

Sdělte svůj příběh ostatním a dejte jim vědět o svých zkušenostech s mezipřistáním nebo spaním na letišti. Ať už budou dobré, špatné nebo neutrální, pomůžete tím k aktuálnosti těchto stránek. Proto prosíme, myslete dopředu a pomozte dalším cestujícím, kteří budou chtít přespat na letišti po Vás!

 

 1. Užívejte si to!

I když nastanou chvíle, kdy nebudete moct spát, spaní na letišti není jen extrémem ekonomického cestování (šetřením na výdajích), je to zároveň i dobrodružství – proto se bavte a užívejte si to! Objevte v sobě tuláka a především, získejte z tohoto zážitku co nejvíce! Nejlepší památkou z cest jsou zážitky, se kterými se vracíte domů, a na letišti jich potkáte hodně. A přestože takto budete spát v době mezipřistání jen kvůli úspoře peněz, bude to i tak dobrodružství, které přidá Vaší cestě prvek nového a neznámého.